Serio?! Rzuć na Tacę? Jeżeli to miał być żart, to chyba G3 (bo oni wydają Ganz Schön Clever (That’s Pretty Clever) w wersji fizycznej po Polsku, pod taką właśnie nazwą) nie wyszło.
No okej, ale nie skupiajmy się na fizycznej wersji polskiej, tylko na oryginalnej cyfrowej – tak cyfrowej, bo ten tekst jest tym, który przeciera szlaki w nowej kategorii – CYFROWE. Jak się pewnie domyślacie, będziemy umieszczać w niej artykuły dotyczące digitalowych adaptacji gier planszowych (głównie). Nie nazwałbym tego jednak recenzjami, a raczej „Rzutem Oka” na produkty tego typu. Spokojnie, spokojnie – blog nie zmienia swojego profilu – dalej będziemy zasilać go głównie treściami dotyczącymi klasycznych gier planszowych w fizycznej formie.
Ganz Schön Clever (That’s Pretty Clever) – jest prostą i szybką grą kościaną stworzoną przez Wolfganga Warscha. Gra została wydana przez wydawnictwo Schmidt Spiele i na jego zlecenie powstała wersja cyfrowa. Pojedyncza rozgrywka może nam zająć nawet 2-5 minut, więc jest ekpresowo. Może dlatego, że pogramy (w przeciwieństwie do fizycznej wersji) tylko w pojedynkę.
Gra idealnie wpisuje się w definicję gier „Roll & Write” (rzuć i zapisz) do którego dodałbym „kombuj”, bo właśnie tworzenie kombosów jest w tej grze najciekawsze. Jednak do sedna. Mamy sześć (w tym białą, czyli jokera) kostek w różnych kolorach i pięc stref, w których możemy zakreślać wyniki z poszczególnych kostek. Strefy różnią się między sobą wymaganiami zakreślenia poszczególnych pól, sposobem zbierania kombosów oraz punktowania. Co powoduje, że często po rzucie (który następuje na początku każdej rundy i po każdym kolejnym wyborze jednej kostki) mamy nie lada rozkminę.
Runda (gra kończy się po szóstej) wygląda w następujący sposób:
- Otrzymanie bonusu – przerzutu (pozawala ponownie rzucić wszystkimi dostępnymi kostkami lub „+1”, co pozwala użyć drugi raz tej samej kostki (jednej raz na rundę).
- Rzut wszystkimi dostępnymi kostkami;
- Wybór jednej z nich oraz zakreślenie wyniki.
- Rzucenie na „tacę” kostek o mniejszych wynikach (np. jak wybraliśmy niebieską kostkę z wartością „3”, to odrzucamy wszystkie 1 i 2. Nie będą one dla nas dostępne – w wersji fizycznej przy grze dla wielu osób te kostki udostępniamy w punkcie 6 (patrz niżej) naszym przeciwnikom.
- Ponowienie punktów 2-4 jeszcze dwa razy, chyba, że wcześniej zblokujemy sobie możliwość rzutu lub wyboru kostek ze względu na sytuację na planszy (odrzucimy kostki lub nie będziemy mogli niczego z tego, co wyrzuciliśmy zakreślić).
- Na koniec rundy mamy możliwość zakreślenia wyniku z jednej kostki, którą „rzucono na tacę” – w przypadku aplikacji domniemam, że pula jest losowana.
Proste? Proste. Sytuacja robi się ciekawsza, jeżeli zakreślimy pole, które pozwala zakreślić (za darmo) kolejne… i kolejne, i kolejne.
Jeżeli uda nam się w maksymalnym sposób wykorzystać połączenia między zakreślanymi strefami, to zgarniemy naprawdę pokaźną sumkę punktów.
Aplikacja została bardzo dobrze zaprojektowana. Nie zauważyłem większych problemów z jej funkcjonowaniem – chociaż na początku nie udało mi się zalogować, przez co nie zliczały mi się wyniki- z tego co widzę jest to dość spory problem. Jak już się nam uda, to wszystko działa poprawnie i szybko. Interface jest intuicyjny i gracz, który nie miał styczności gry w wersję fizyczną (lub nie przeczytał zasad dołączonych do apki), nie będzie miał większych problemów z dowiedzeniem się „o co w tej grze chodzi” – zwyczajnie poprzez granie. Jedyną wadą jest brak polskiej wersji językowej, ale w związku z tym, że gra jest prosta – nie jest to wada znacząca.
Ganz Schön Clever jest banalną pod względem zasad grą kościaną. Wymasterowanie jej jednak trochę czasu zajmuje i kolejne kombosy cieszą coraz bardziej. Nie jest to tytuł głęboki, jednak nigdy takim nie miał być. Jest szybko i dynamicznie – idealnie na rozgryweczkę w komunikacji miejskiej. Tylko ostrzegam – uzależnia.
PS. Okładka (ekran startowy) jest tak samo paskudna, jak ta z wersji fizycznej. Czy Niemcy potrafią robić ładne gry?
Plusy:
- Angażująca rozgrywka;
- Proste zasady;
- Uzależnia.
Minusy:
- Czasami występują problemy z rejestracją;
- Brak polskiej wersji językowej.
Grę kupicie tu: Google Play (Android)| App Store (Apple)
Gra ogrywana na: Samsung Galaxy S8 (Android).
Założyciel bloga. Z grami planszowymi związany od 2014 roku. Wielki fan gier z klimatem, ale nie pożałuje również czasu na porządne euro. Przed planszówkami jego największą pasją były gry fabularne, z którymi związany był praktycznie od dziecka. Lubi uzasadnioną losowość — gry planszowe mają sprawiać mu przyjemność, a nie wrażenie nadgodzin z Excelem w roli głównej. Czemu „angry” chcielibyście zapytać? Ano, raczej nie szczędzi języka, gdy trzeba. Chociaż i tak ostatnio trochę złagodniał. „Pisze jak jest”. Jeżeli coś mu się nie podoba, to nie boi się o tym mówić.