Jak co roku na w pierwszych miesiącach wydawcy zasypują nas zapowiedziami — nie wszyscy, ale znakomita większość. Dzięki temu możemy przygotować siebie i swoje portfele do tego, co nadejdzie… do nieuniknionego — do zakupów. Tak również jest i tym razem.
Przygotowaliśmy dla was listę najbardziej wyczekiwanych gier 2023 roku.
UWAGA! W momencie, w którym publikujemy ten tekst wydawnictwo Lucky Duck Games jeszcze nie ogłosiło swoich zapowiedzi. Chcieliśmy się z wami podzielić jak najszybciej swoimi oczekiwaniami i postanowiliśmy opublikować tekst wcześniej — po zapowiedziach LDG może nastąpić aktualizacja, o czym damy wam znać.
Gry na które wciąż czekamy: Dawn of Madness, 7th Citadel, Circadians: Chaos Order, Dominant Species: Marine
Oto lista najbardziej wyczekiwanych gier 2023 roku wg redakcji Angry Boardgamer
Pax Renaissance ed. 2
Autorzy: Phil Eklund, Matt Eklund | Wydawnictwo: Galakta | BGG
trx: Uwielbiam ciężkie tytuły, szczególnie strategiczne. Okres Renesansu w Europie był bardzo ciekawy, również ze względu na możliwości zakulisowych, a nie tylko bezpośrednich działań różnych wpływowych osób, czy instytucji. Aż prosi się, by zrobić Paxa w tym okresie — co z resztą się już dawno wydarzyło za sprawą Pax Renaissance ed. 2, jednak ani pierwsza, ani omawiana druga edycja (mimo swoich lat) nigdy nie zostały wydane w Polsce — aż do 2023. Za dużego doświadczenia w serii nie mam, ale po zapoznaniu się z drugą edycją Pax Pamir mam wielką ochotę zagrać we wszystkie tytuły spod szyldu Pax.
Czekają jeszcze: Gekon, Sythriel, Piotr
Wojna o Pierścień: Gra Karciana
Autor: Ian Brody | Wydawnictwo: Galakta | BGG
trx: Wojna o Pierścień: Gra planszowa to jedna z moich ulubionych gier wszech czasów. Od lat ląduje gdzieś w okolicach szczytu wszelkich topek, jeżeli jestem w stanie uzasadnić jej obecność. Gdy usłyszałem o tym, że powstaje wersja karciana, to bardzo się napaliłem — będzie szybciej i tak samo fajnie? Mocno się zastanawiam, czy będę miał dla niej przestrzeń, bo przecież, skoro już się spotykam we dwójkę, by zagrać w coś wieczorem, to mogę przecież odpalić wersję planszową – bo głównie o epickość tutaj chodzi. W każdym razie jestem bardzo ciekawy, jak gra oddaje ducha zarówno powieści Tolkiena, jak i planszowego poprzednika.
Czekają jeszcze: Carmash, Łukasz, Sythriel, suburbius
Coalitions
Autor: Andrew Rourke | Wydawnictwo: Phalanx | BGG
trx: To jest tytuł, na który czekam od niedawna, mimo że kampania wspieraczkowa miała miejsce w połowie 2021 roku. Coalitions to strategia z kołem akcji, dzięki któremu wszyscy wykonują swoje (różne) akcje symultanicznie. Jest gra nad stołem, są sojusze i rozmach wojen napoleońskich (lub innych, w zależności od scenariusza). Wydaje się, że jest to gra zrobiona pod naszą grupę.
Czekają jeszcze: Carmash
Trickerion: Legends of Illusion
Autor: Richard Amann, Viktor Peter Wydawnictwo: Portal | BGG
Gekon: To jedna z dłużej wyczekiwanych premier. Mam wrażenie, że niejako wymuszona przez fanów skandujących rokrocznie tytuł podczas Portalconu. Faktycznie w końcu pojawi się na polskim rynku owiane legendą podobno klimatyczne euro. Rozgrywka w świecie iluzjonistów wymagać zapewne będzie niejednej sztuczki, czy karty wyciąganej z rękawa. Chcąc zdobyć tytuł znamienitego magika koniecznie trzeba rozwijać swój warsztat. Zapowiada się co najmniej intrygująco.
Czekają jeszcze: trx, Carmash, Acid, suburbius
Ekspedycyje
Autor: Jamey Stegmaier Wydawnictwo: Phalanx | BGG
Gekon: Jeżeli pojawia się informacja o sequelu Scythe’a, to planszówkowy świat musi na to czekać z wypiekami na twarzy. To podobnie jak z kolejnymi częściami Bonda – nawet jak nie jesteś fanem, to warto się zapoznać. Nie inaczej jest ze mną. Chętnie zgłębię świat 1920+ i odsłonię kolejne karty jego historii. Szczególnie, że mamy przenieść się w kierunku Syberii – takie przynajmniej jest tło fabularne. Znowu mają pojawić się mechy, a nasze frakcje będą rywalizować o dostęp do zasobów. Wszystko, rzecz jasna okraszone ilustracjami Jakuba Różalskiego, co też nie jest bez znaczenia. Liczę na powiew świeżości, choć patrząc na porównanie do serii z Bondem, jest ryzyko na odgrzewanego kotleta. Z drugiej strony, jeśli nie starci na smaku … nie będę narzekał.
Czekają jeszcze: trx, Carmash, Piotr, suburbius
Lacrimosa
Autorzy: Gerard Ascensi, Ferran Renalias | Wydawnictwo: Galakta | BGG
Gekon: Mimo, że lubię przysiąść do poważnego euro, to czasami poszukuję chwili oddechu – pewnie niektórzy zanosiliby się napadami suchego kaszlu. Przyznam, że zaintrygowała mnie tematyka. Ostatnie dzieło Mozarta, końcówka XVIII wieku i świat mecenasów sztuki. Zapewne duże znaczenie w moim przypadku ma duży szacunek dla „Amadeusza” – filmu Milosza Formana. Mam świadomość, że będzie to tylko otoczka, dla mechaniki, ale to fabularne tło czasami przekłada się na wrażenia z rozgrywki. Ostatecznie chciałbym otrzymać sprawnie działającą ciekawą grę – temat ma być tylko, lub aż, wisienką na torcie.
Czekają jeszcze: Carmash, Piotr
Niezbadana planeta
Autorzy: Ryan Lambert, Adam Rehberg Wydawnictwo: Portal Games| BGG
suburbius: Ponieważ ostatnio gram w dużo gier z negatywną interakcją, postanowiłem potęsknić za pasjansem poliomino aka tetris. Niezbadana planeta jest bowiem podkręconą układanką, gdzie mamy ograniczoną liczbę klocków, regulowaną przez fikuśny podajnik, a naszym zadaniem jest najsensowniejsze zabudowanie planety tak, aby uruchomić maszynkę punktową. Gra jest bajecznie wykonana i mam nadzieję, że polski wydawca zachowa jej komponenty (a niektóre lekko poprawi).
Czekają jeszcze: trx
John Company (druga edycja)
Autorzy: Cole Wehrle Wydawnictwo: Galakta | BGG
suburbius: A teraz waga superciężka, czyli nowa edycja, poprawiona w zasadach, odświeżona gry, o której słyszałem sporo mieszanych opinii, a będzie okoliczność się z nią zapoznania. Kompania Wschodnioindyjska jest zarządzana przez kilka rodów, które z jednej strony muszą firmę utrzymywać do dobrym stanie, eksploatując Indie, z drugiej wewnątrz walczą o jak najlepszą pozycję. John Company to gra, w której wszystko może być negocjacją, a że Cole Wehrle (Root, Pax Pamir, Oath) trochę nas już przyzwyczaił do ambitnych projektów, więc z całą pewnością nie przejdę obok takiej premiery obojętnie.
Czekają jeszcze: trx, acid, Łukasz
Sabika
Autor: Germán P. Millán Wydawnictwo: Lucky Duck Games | BGG
suburbius: Bycie zadeklarowanym eurograczem nakłada pewne obowiązki, na przykład czekanie na któryś z tytułów, będących kwintesencją suchości i mechanizacji. Sabika wydaje się być właśnie takim projektem, mającym dla mnie ogromną zaletę – rondel! Fabularnie budujemy Alhambrę jako centrum arabskich wpływów i kultury, ale nie klimatem ta gra stoi, lecz złożonością, wymianami zasobów i czymś, co eurotygryski lubią najbardziej. Pochwały, które dochodzą od mających wersję angielską, są dla mnie niczym waleriana dla kota – ciągnie mnie do Sabiki!
Aeon’s End Outcasts
Autor: Sydney Engelstein, Nick Little (I), Kevin Riley | Wydawnictwo: Portal Games | BGG
Sythriel: Aeon’s End to ten cykl gier z którym można zostać na dłużej. Każda odsłona jest przynajmniej dobra, wprowadza coś nowego i dodaje mnóstwo nowego contentu, który można wykorzystywać z tym z poprzednich części. Co bardziej oddani gracze mogliby zakupić Aeon’s Endy i nie grać w żadne inny gry – tyle regrywalności w tej serii. Outcasts kontynuują rozwijanie mechaniki ekspedycji, która pierwszy raz pojawiła się w Nowym Początku. Dla fanów serii must have, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Outcasts stali się wprowadzeniem do serii dla graczy, którzy jeszcze jej nie znają.
Czekają jeszcze: Piotr
Endeavor Deep
Autorzy: Carl de Visser, Jarratt Gray | Wydawnictwo: Czacha Games | BGG
Sythriel: W sprawie gier euro zawsze odpowiadam to samo. Nie jestem najmocniejszym eurograczem i często dostaję bęcki od kolegów przy stole. Mimo to uwielbiam z nimi obcować: cieszę się z przebijania własnych wyników i doświadczania dobrze skrojonych mechanik rozgrywki. Nie inaczej było z Endeavor: Wiek Żagli. Ten tytuł wziął mnie z zaskoczenia o tyle, że nie słyszałem o nim przed jego polską premierą. O Endeavor: Deep Sea wiem i czekam z niecierpliwością. Autorzy obiecują nową jakość rozgrywki z zachowaniem rdzenia mechanik z poprzedniej odsłony. Czego chcieć więcej?
Czekają jeszcze: trx, suburbius
Wilki
Autor: Ashwin Kamath, Clarence Simpson | Wydawnictwo: Portal Games | BGG
Piotr: No cóż to mówić. Tytuł w głównej mierze przyciągnął mnie do siebie nazwą. Uwielbiam te zwierzęta, dlatego od razu Wilki trafiły na mój radar. Emocje były podsycane Essen 2022, gdzie niesamowicie ciepło została przyjęta ta produkcja. Gdyby tego było mało, to miałem okazję zobaczyć na własne oczy kopię podczas tegorocznego Portalcon. Nie pozostaje mi nic innego, jak czekać i przekonać się na własnej skórze, co w tym area control piszczy.
Czekają jeszcze: trx, Gekon
My Island
Autor: Reiner Knizia | Wydawnictwo: Galakta | BGG
Piotr: Po niesamowicie ciepło przyjętym na moim stole Moje Miasto czekam z wypiekami na My Island. Nie oczekuję tutaj innowacji, a drugiej dawki tej samej przyjemności. Czy własna wyspa okaże się hitem tak samo jak Miasto? Tutaj nie mam wątpliwości, dlatego to jest mój typ na tegoroczny hit.
Stranger Things: Upside down
Autorzy: Rob Daviau | Wydawnictwo: Portal Games| BGG
Piotr: Romanse CMON z różnymi producentami zaowocowały nam już wieloma, niekiedy dziwnymi, produkcjami. W tym przypadku trafiło na wielki hit Netflixa. Jestem niesamowicie ciekawy tej produkcji, ponieważ dwa pierwsze sezony, które obejmuje ta gra, bardzo miło wspominam. Druga strona, specyficzny klimat serialu, niesamowicie zapadająca w pamięć specyficzna ścieżka dźwiękowa. To jest coś, co bardzo trudno będzie przenieść na planszę dlatego, po bardzo dobrym Bloodborne, oczekuję drugiej perełki w postaci Stranger Things.
Czekają jeszcze: trx, Gekon
A.D.E.L.E.
Autor: Albert Reyes| Wydawnictwo: DMZ Games | BGG
Acid: Myślę, że większość z nas ma swoje „słabe punkty”, wytrychy, które wpływają na nasz rozsądek, chęci zakupowe, czy oczekiwania. Bywa tak, że miłośnicy danej tematyki z góry zainteresują się jakimś produktem, czy to będzie gra, czy książka czy serial. W przypadku A.D.E.L.E. nie zdążyłem doczytać do końca opisu z zapowiedzi gry, a już wiedziałem, że chcę w to zagrać. Science-Fiction, Mars, izolacja, AI, bunt tegoż… no, po prostu wszystko z mojego podwórka.
Jeden z graczy będzie kierować zbuntowaną sztuczną inteligencją, pozostali – astronautami, którzy próbują albo uciec ze staku, albo wyłączyć zbuntowaną maszynę. Maszyna z kolei będzie generować pożary, wycieki tlenu i inne typowe atrakcje. Oczywiście obydwie strony planują swoje akcje w ukryciu. Czekam na te starcia, oj czekam!
Czekają jeszcze: trx, Carmash
Age of Galaxy
Autor: Jeffrey CCH | Wydawnictwo: ICE Makes | BGG
Acid: Kompaktowe 4x, zasadniczo tutaj mógłbym skończyć tłumaczenie, czemu czekam. Gdy nie ma dnia na Twilight Imperium, gdy czasu za mało nawet na partyjkę Eclipse, przyda się tytuł jeszcze krótszy, a równocześnie niewymagający rezygnacji z pewnej złożoności.
Prowadzimy tutaj sojusz trzech kosmicznych gatunków i klasycznie dla 4x do zwycięstwa dążyć będziemy mogli militarnie, naukowo czy dyplomatycznie. Wszystko szybko, sprawnie i faktycznie w niewielkim pudle.
Czekają jeszcze: trx, Carmash, suburbius
Ahoy
Autor: Greg Loring-Albright | Wydawnictwo: Portal Games| BGG
Łukasz: Choć uwielbiam asymetryczne tytuły ze stajni Leder Games, takie jak Oath czy Root, ze względu na długi czas rozgrywki i skomplikowanie zasad lądują one na moim stole zdecydowanie rzadziej niż bym chciał. Ahoy wygląda w tej sytuacji na propozycję skrojoną idealnie pode mnie, obiecując asymetryczną rozgrywkę z której znany jest ten wydawca w znacznie przystępniejszym wydaniu. Oczywiście wszystko to ozdobione artami Kyle’a Ferrina, tym razem w stylu piracko-awanturniczym. Brzmi niemal za dobrze, żeby było prawdziwe, szczególnie w rękach stosunkowo mało doświadczonego designera. Mam nadzieję, że Leder Games ponownie pozytywnie mnie zaskoczą.
Roll Player Adventures
Autor: Keith Matejka, James William Ryan, Peter Andrew Ryan | Wydawnictwo: Ogry Games| BGG
Łukasz: Po serii Roll Player i jej dwóch świetnych spin-offach mam olbrzymi kredyt zaufania do Thunderworks Games. Tym bardziej ciekaw jestem, jak poradzili sobie z tą specyficzną hybrydą gry narracyjnej i kościanej. Możliwość rozegrania kampanii postacią stworzoną w Roll Playerze zdecydowanie dodaje jej uroku. Miałem już okazję sprawdzić udostępnione na Tabletop Simulatorze demo pierwszego scenariusza i już ten mały wycinek zrobił na mnie naprawdę dobre wrażenie, więc tym bardziej przebieram nogami w oczekiwaniu na premierę. Miejmy nadzieję, że doczekamy się jej jeszcze w tym roku, bo wydawca nie zapowiedział jeszcze niestety konkretnej daty.
Czekają jeszcze: Sythriel, Piotr
Stonesaga
Autor: Max Brooke, Luke Eddy | Wydawnictwo: Galakta| BGG
Carmash: Jako niepoprawny miłośnik 7th Continent i wielu innych gier survivalowych, nie mogłem przejść obok tej zapowiedzi obojętnie. Poza fantastycznym wykonaniem, moją uwagę przykuły zapowiedziane rozwiązania mechaniczne i położenie ogromnego nacisku na rzemiosło. Kraftowanie będzie tutaj jednym z najważniejszych elementów rozgrywki, mogący zdecydować o przyszłości kierowanej przez nas osady. Eksploracja, tryb kampanii, dużo możliwości tworzenia nowych przedmiotów i klimat – nie mogę doczekać się premiery tego tytułu. Jeżeli spełni moje oczekiwania, to dodatki będą oczywistością.
Czekają jeszcze: trx, Łukasz
Beyond the Sun
Autor: Dennis K. Chan | Wydawnictwo: Rebel | BGG
Piotr: Gry od Rio Grande cechują się na pewno jakością z rozgrywki. Beyond the Sun to ekonomiczna gra, gdzie prym wiedzie rozwój drzewka technologii. Naszcym celem jest rozwinięcie naszego programu kosmicznego w taki sposób, aby na koniec gry przyniósł nam jak najwięcej punktów zwycięstwa. Czy planszówka tego typu może być więc dobra? Jak BGG wskazuje nawet bardzo! 88 miejsce w rankigu, średnia ocen 8.0 – nie pozostaje nic innego, jak czekać na ukazanie się tego tytułu na naszym rynku.
Czekają jeszcze: trx, suburbius
Wonderland’s War
Autor: Tim Eisner, Ben Eisner, Ian Mossr Wydawnictwo: Galakta| BGG
trx: Herbatka u Kapelusznika i drafcik a potem mocny łomot. Jeżeli zapytałbyś mnie o grę w klimatach Alicji w Krainie Czarów, to tylko herbatka by się zgadzała. Tak się składa, że ktoś wpadł na pomysł zrobienia gry „wojennej” we wspomnianym uniwersum. Witajcie w Wonderland’s War
Czekają jeszcze: trx, Carmash
Założyciel bloga. Z grami planszowymi związany od 2014 roku. Wielki fan gier z klimatem, ale nie pożałuje również czasu na porządne euro. Przed planszówkami jego największą pasją były gry fabularne, z którymi związany był praktycznie od dziecka. Lubi uzasadnioną losowość — gry planszowe mają sprawiać mu przyjemność, a nie wrażenie nadgodzin z Excelem w roli głównej. Czemu „angry” chcielibyście zapytać? Ano, raczej nie szczędzi języka, gdy trzeba. Chociaż i tak ostatnio trochę złagodniał. „Pisze jak jest”. Jeżeli coś mu się nie podoba, to nie boi się o tym mówić.