… tak naprawdę już kilka miesięcy temu.
Mam wielką przyjemność, wraz z Mirkiem Tycjanem Gucwą, Marcinem Krupińskim i od tego roku Krzyśkiem Kopciem tworzyć Komitet Organizacyjny (poważna sprawa) Planszowej Gry Roku. Śmieszne co? Jeszcze trzy lata temu, byłem jednym z największych krytyków tej nagrody – głównie ze względu na wybory, które były (’są’) tam dokonywane. Jest to podejrzane, ale gdy w poprzednim roku dołączyłem do konkursu (rok wcześniej zasiadłem również w kapitule), to z jakiegoś dziwnego powodu prawie ze wszystkimi wyborami Kapituł się zgodziłem. Mogę napisać, że nie maczałem w tym palców, ale i tak mi nie uwierzycie.
W kapitule zasiadają również członkowie redakcji: Gekon, Sythriel oraz Wojtek. Jest respekt.
Planszowa Gra Roku, to konkurs, który istnieje od 17 lat, co czyni z niego najważniejszą i najstarszą nagrodę związaną z grami planszowymi na naszym rynku. Celem Konkursu jest nagrodzenie najciekawszych tytułów oraz inicjatyw związanych z wydanymi po polsku nowoczesnymi grami planszowymi w Polsce, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu w gronie rodziny i przyjaciół, rozwijającą nie tylko intelektualnie, ale również społecznie.
Najważniejsze informacje:
- W konkursie mogą brać udział gry wydane od 1 maja 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. (szczegóły Rozdział III Regulaminu).
- Do poniższych Nagród gry zgłaszane (nominowane) są przez samych wydawców, pozostałe nagrody (wyjątkiem nagrody „Gra Roku Graczy”) wybierane są tylko na podstawie głosowań Kapituły:
- „Gra Roku dla Całej Rodziny”* – najlepsza gra, która zbliża rodziny i pozwala na zabawę osobom w różnym wieku. Nie wymaga długiego tłumaczenia ani rozkładania, może bardzo dobrze sprawdzić się jako pierwszy tytuł dla osób nieznających nowoczesnych planszówek;
- „Gra Roku Zaawansowana”* – najlepsza gra dla osób zaznajomionych z grami planszowymi, szukających gier wymagających i bardziej skomplikowanych;
- „Gra Roku dla Dzieci”* – gra przeznaczona dla najmłodszych graczy, która bawiąc rozwija ich zdolności umysłowe i spostrzegawczość.
- „Gra Roku Tematyczna”* – najlepsza gra, w której bardzo duży nacisk położony jest na warstwę fabularną i/lub tematykę gry (nagradzane w szczególności jest ponadprzeciętne powiązanie mechaniki z tematyką gry);
- „Gra Roku dla Dwóch Osób”* – najlepsza gra, która bardzo dobrze sprawdza się jako tytuł dla dwóch osób, bez względu na liczbę graczy podaną na pudełku gry;
- „Gra Roku Imprezowa”* – najlepsza gra, która jest dedykowana integracji uczestników takich towarzyskich spotkań lub sprawdza się jako tego typu gra;
- „Najładniejsza Gra Roku” – gra, której komponenty i/lub okładka wyróżniają ją od strony wizualnej;
- „Gra Roku Autor” – najlepszy polski autor;
- „Gra Roku Debiut” – najlepszy debiut polskiego autora, którego gra miała premierę w Polsce, przy czym w przypadku druków międzynarodowych różnica pomiędzy premierą w Polsce i innych krajach nie powinna być większa niż 12 miesięcy.
- „Gra Roku Graczy” – najlepsza gra według graczy.
- Gry (wyjątkiem nagrody „Gra Roku Graczy”) nagradzane są na podstawie głosów oddanych przez członków dwóch Kapituł, w tym jednej specjalnej, która wybiera wyłącznie „Grę Roku dla Dzieci”.
- Nagroda „Gra Roku Graczy” wybierana jest w wyniku przeprowadzonego plebiscytu w formie elektronicznej.
- Nagrody w poszczególnych kategoriach nie muszą być przyznawane.
- Głosowanie podzielone jest na 3 etapy
- W ramach konkursu może być przyznana przez Kapitułę „Nagroda Specjalna im. Michała Gościniaka” dla człowieka, akcji, wydarzenia.
Harmonogram
- marzec 2021 r. – powołanie Komitetu Organizacyjnego,
- kwiecień 2021 r. – powołanie obu Kapituł,
- maj 2021 r. – zgłoszenia gier przez Wydawców oraz weryfikacja gier,
- czerwiec – lipiec 2021 r. – I etap Konkursu,
- lipiec – wrzesień 2021 r. II etap Konkursu,
- wrzesień – październik 2021 r. – III etap Konkursu,
- 28 listopada 2021 r. – ogłoszenie wyników.
W tym roku Konkurs przeszedł kolejne zmiany. Bo czemu, by nie? Oto co postanowiliśmy:
- Zlikwidowaliśmy Nagrodę Główną Gra Roku. W obecnej formie niestety za wiele nie wnosiła, a wszelkie jej funkcje spełniają nagrody rozbite na kategorie. Dostawaliśmy wiele głosów, że nie ma ona zbytniego sensu – potwierdzała jedynie głosowania z poprzednich etapów, co mogło mocno mylić i zniechęcać – nawet członków kapituły. Myślę, że to dobry krok, bo nie ma przecież jednej najlepszej gry ze wszystkich wydanych – bo jak ocenić gry, które kompletnie się między sobą różnią – i znajdują się w różnych kategoriach?
- Wróciła Gra Roku Graczy, czyli plebiscyt on-line na najlepszą grę wybieraną przez graczy. Wiemy, jak wasz głos jest ważny dla innych graczy i dla wydawców. To gracze stanowią ten rynek, bo to wy głosujecie – portfelem. Chcieliśmy, by gracze wiedzieli zarówno co sądzą specjaliści grający w gry, ale również sami gracze.
- Zlikwidowaliśmy nagrodę „Gra Roku Dodatek”. Ten rok pokazał, że jest ona trochę na uboczu. No bo jak zagłosować w tej kategorii? Bardzo ciężko jest ocenić dodatek w perspektywie innych dodatków, na tle gier, które się lubi lub wręcz przeciwnie. Jest to niemal niemożliwe, dlatego nagroda zniknęła i jest mi z tym bardzo dobrze.
Jak co roku, lekkie szlify przeszły obie Kapituły, oto ich członkowie:
Kapituła: https://planszowagraroku.pl/kapitula-2021/
Kapituła Gra dla Dzieci: https://planszowagraroku.pl/kapitula-gra-dla-dzieci-2021/
Wszelkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: https://planszowagraroku.pl/konkurs-w-pigulce-2021/
Regulamin: https://planszowagraroku.pl/regulamin-2021/
Obecny etap trwa do 3 czerwca – po tym dniu startujemy z I etapem, a do pracy zabierają się Kapituły, które będą miały w zamiarze rozegrać jak najwięcej partii w gry zgłoszone i przydzielone do poszczególnych kategorii przez wydawców.
Zapraszamy do śledzenia fanpage konkursu.
Założyciel bloga. Z grami planszowymi związany od 2014 roku. Wielki fan gier z klimatem, ale nie pożałuje również czasu na porządne euro. Przed planszówkami jego największą pasją były gry fabularne, z którymi związany był praktycznie od dziecka. Lubi uzasadnioną losowość — gry planszowe mają sprawiać mu przyjemność, a nie wrażenie nadgodzin z Excelem w roli głównej. Czemu „angry” chcielibyście zapytać? Ano, raczej nie szczędzi języka, gdy trzeba. Chociaż i tak ostatnio trochę złagodniał. „Pisze jak jest”. Jeżeli coś mu się nie podoba, to nie boi się o tym mówić.