3 grudnia Czacha Games zorganizowało event w Poznaniu, na którym podsumowano rok 2022 oraz zapowiedziałno tytuły, które planuje wydać w 2023 roku. Podoba mi się ten trend tego typu wydarzeń, bo dostajemy większość zapowiedzi w jednym momencie, zaprezentowanych i omówionych przez wydawcę i już teraz możemy planować sobie wydatki, albo przynajmniej układać listę must-have.
Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje w jednym wpisie, co z pewnością oszczędzi wam czas przy szukaniu informacji o grach, czy zakładanych terminach ich wydania.
Trzeba przyznać, że Czacha jest konsekwentna w klimatyczności swoich gier (z małymi wyjątkami), co moje ameritrashowe serduszko bardzo lubi.
Warto zaznaczyć, że wydawca wciąż dopina umowy z niektórymi twórcami w temacie kilku gier, które na tej liście się nie znalazły – co może oznaczać, że Czacha coś w 2023 roku jeszcze zapowie.
Runar – IV kwartał
Autor: Diego Fonseca | Wydawnictwo: Ludus Magnus Studio | BGG
Runar to taktyczna gra figurkowa oparta na scenariuszach, a nawet całej kampanii. Masa negatywnej interakcji — będziemy sobie podbierać kryształy, tłuc się i ogólnie — mocno sobie przeszkadzać. Figurki prezentują się bardzo zacnie. Jeżeli ktoś lubi radosną łupankę z taktycznym zacięciem, to jest to tytuł właśnie dla niego. Piotrek popełnił rzut oka, który znajdziecie pod tym linkiem. Do Polski trafią wszystkie cele ufundowane na KSie oraz dodatki, które zostaną lub zostały już odkryte podczas przedsprzedaży.
Katedra Koszmarów – II kwartał
Autor: Błażej Kubacki | Wydawnictwo: Board&Dice | BGG
Największy przedsprzedażowy sukces — ponad dwa tysiące kupujących w przedsprzedaży. Katedra Koszmarów oczywiście jest oparta na twórczości mistrza — Zdzisława Beksińskiego. Przenosimy się do psychodelicznego, alternatywnego świata koszmarów. Strategia area control dla 1-4 z ciekawym podziałem na dwa etapy. W pierwszym katedra będzie powstawać, a gdy już „lokalni architekci” ją wykończą, to rozpocznie się konfrontacja z Koszmarem.
The Breach – III kwartał
Autor: Michele Morosini | Wydawnictwo: Ludus Magnus Studio | BGG
The Breach to konfrontacyjna gra figrurkowa dla 1-4 graczy, w której gracze próbują włamać się do bazy danych Gene.sys w celu kradzieży tajnych informacji. Będziemy rywalizować nie tylko z innymi graczami, ale również grą w postaci Strażników. Gra zapowiada się bardzo dobrze — szczególnie jeżeli chodzi o wykonanie wizualne.
Madness Reborn – dodatek do Deep Madness – II/III kwartał
Autor: Chauncey, Roger Ho | Wydawnictwo: Diemension Games | BGG
Madness Reborn jest to rozszerzenie do świetnego Deep Madness, które będzie zawierać poprawione figurki epickich potworów, 7 scenariuszy połączonych w kampanie. Recenzja podstawki już niebawem. Poza tym rozszerzeniem szykowane są Big Boxy do serii, by zmieścić wszystko do 1-2 pudeł.
Northgard: Niezbadane Ziemie- II kwartał
Autor: Adrian Dinu | Wydawnictwo: Shiro Games | BGG
Northgard: Niezbadane Ziemie to sprytna i stosunkowo prosta gra strategiczna z gatunkuy 4X – eksploracji, eksploatacji, ekspansji i eksterminacji osadzona w epoce Wikingów. Oparta na licencji gry komputerowej. Należy spodziewać się, że w Polsce pojawi się cała zawartość z Kickstartera, w tym dwa dodatki.
Black Rose Wars Rebirth – II kwartał
Autor: Andrea Colletti, Diego Fonseca, Marco Montanaro | Wydawnictwo: Ludus Magnus Studio | BGG
Black Rose Wars Rebirth to rywalizacyjna gra strategiczna w klimacie fantasy oparta o mechanikę budowy talii,
rozgrywająca się w niespokojnym uniwersum Nova Aetas we Włoszech dla 1-4 graczy. Spodziewać się należy całej zawartości odblokowanej na Kickstarterze.
City of The Great Machine – II kwartał
Autor: German Tikhomirov | Wydawnictwo: CrowD Games | BGG
Temat steampunkowy, a gra strategiczna. Gra przedstawia konflikt między Wielką Maszyną — siecią sztucznej inteligencji i Bohaterami. Wielka Maszyna jest kontrolowana przez gracza lub jest zautomatyzowana, co całkowicie zmienia rozgrywkę.
City of The Great Machine zostanie wydany wraz z dodatkiem przy współpracy z Lucky Duck Games.
D.E.I. – Divide et Impera – II kwartał
Autor: Tommaso Battista | Wydawnictwo: Ludus Magnus Studio | BGG
D.E.I. – Divide et Impera — mroźna, ale przede wszystkim postapokaliptyczna gra survivalowa, w któej będziemy odkrywać zniszczony Londyn. Gra zostanie wydana w wersji z meeplami (bez figurek), ale za to zapowiedziano od razu dwa dodatki
Darkest Doom – III kwartał
Autor: Mario Zattini | Wydawnictwo: Game Start Studio | BGG
Darkest Doom — mroczna gra z elementami RPG, która na Kickstarterze osiągnęła wielki sukces — praktycznie cała zawartość ze wspieraczki zostanie umieszczone w wydaniu polskim.
Orichalcum – II kwartał
Autor: Bruno Cathala, Johannes Goupy | Wydawnictwo: Catch Up Games | BGG
Zdecydowanie najlżejszy i najbardziej kolorowy tytuł (wagi rodzinna+) w portfolio Czacha Games. Orichalcum to nowa strategia zaprezentowana na Essen. Czacha przeczuwa hiciora.
Nova Aetas: Renaissance – III kwartał
Autor: Luca Bernardini , Andrea Colletti | Wydawnictwo: Ludus Magnus Studio | BGG
Nova Aetas: Renaissance to tytuł, który już udało nam się ograć przy bezpośredniej współpracy z Ludus Magnus Studio, czego efektem jest rzut oka od Piotrka – znajdziecie go tutaj. I tam od razu przekierowujemy, byście mogli kompleksowo przyjrzeć się tytułowi. W Polsce pojawi się pełna wersja z Kickstartera.
Dawn of Madness – II kwartał
Autor: Chauncey, Roger Ho | Wydawnictwo: Diemension Games | BGG
Dawn of Madness to braciszek (lub siostrzyczka) Deep Madness, jednak znacząco się od niego różniący. Tym razem twórcy postawili mocno na fabułę, opowieść i treści, a mniej na taktykę, czy łupankę. Będzie więc mroczny klimat. A to szanujemy najbardziej.
Endeavor: Deep Sea (data nieznana)
Autor: Carl de Visser, Jarratt Gray | Wydawnictwo: Burnt Island Games | BGG
Gra Endeavor: Deep Sea została zaprojektowana przez Jarratta Graya i Carla de Vissera, ten sam zespół kreatywny, który stoi za hitem Endeavor: Age of Sail (recenzję Wojtka tej gry znajdziecie tutaj). Ta edycja jest osadzona w nowej erze morskich odkryć, ale wykorzystuje usprawnione zasady, które będą znane fanom oryginalnej gry.
Broken Bonds (data nieznana)
Za wiele nie wiemy na temat tej gry 🙂
One-Deck Galaxy (data nieznana)
Autor: Chris Cieslik | Wydawnictwo: Asmadi Games | BGG
One-Deck Galaxy to solo lub kooperacyjna gra karciana, w której będziemy budować swoją kosmiczną cywilizację.
Wielką nowością jest to, że Czacha zapowiedziała dwie swoje własne — autorskie gry. Obydwie gry będą fundowane na Gamefound (i być może na KS). Pierwsze w czerwcu, druga (większa) w listopadzie. Czekamy na więcej informacji.
Założyciel bloga. Z grami planszowymi związany od 2014 roku. Wielki fan gier z klimatem, ale nie pożałuje również czasu na porządne euro. Przed planszówkami jego największą pasją były gry fabularne, z którymi związany był praktycznie od dziecka. Lubi uzasadnioną losowość — gry planszowe mają sprawiać mu przyjemność, a nie wrażenie nadgodzin z Excelem w roli głównej. Czemu „angry” chcielibyście zapytać? Ano, raczej nie szczędzi języka, gdy trzeba. Chociaż i tak ostatnio trochę złagodniał. „Pisze jak jest”. Jeżeli coś mu się nie podoba, to nie boi się o tym mówić.